Skip to content

520 Carroll Fox RdBrick, NJ 08724

Built 1920

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block955.01
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G----- 1656
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,656
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,900
57%
Improvement Value:$131,900
43%
Total Assessment$306,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,007+5.4%
2024$7,599+3.6%
2023$7,333+1.3%
2022$7,237+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,656DeedBook 19389, Page 645Recorded5/25/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920