Skip to content

53 Serpentine Rd.Brick, NJ 08724

Built 1945

Last Sale Date
Apr 13, 2004

Property Information

Block955
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,602
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,500
58%
Improvement Value:$126,000
42%
Total Assessment$296,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,739+5.4%
2024$7,344+3.6%
2023$7,086+1.3%
2022$6,994+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 12018, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1945