Skip to content

484 Bella Vista RdBrick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Apr 24, 2009

Property Information

Block958.18
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,779
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,400
61%
Improvement Value:$135,300
39%
Total Assessment$347,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,075+5.4%
2024$8,613+3.6%
2023$8,310+1.3%
2022$8,202+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 14282, Page 604

Property Sale

SaleMulti
$206,000
DeedBook 4787, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1965