Skip to content

478 Bella Vista Rd.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2022

Property Information

Block958.18
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,558
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,000
48%
Improvement Value:$205,700
52%
Total Assessment$394,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,302+5.4%
2024$9,777+3.6%
2023$9,433+1.3%
2022$9,311+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$512,500
Sq Ft2,558DeedBook 17593, Page 316Recorded9/4/2019

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 13889, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1987