Skip to content

465 Bella Vista Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 17, 2011

Property Information

Block958.19
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,608
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,200
44%
Improvement Value:$181,300
56%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,417+5.4%
2024$7,988+3.6%
2023$7,708+1.3%
2022$7,608+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 14897, Page 709

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10113, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1970