Skip to content

493 Bella Vista Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$386,500
Last Sale Date
May 1, 2020

Property Information

Block958.19
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,332
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,100
53%
Improvement Value:$133,100
47%
Total Assessment$283,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,392+5.4%
2024$7,015+3.6%
2023$6,768+1.3%
2022$6,681+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$386,500
Sq Ft1,332DeedBook 17909, Page 948Recorded6/2/2020

Property Sale

Sale
$340,900

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 16977, Page 183Recorded12/22/2017

Property Sale

SaleMulti
$116,500
DeedBook 4946, Page 997

Property Built

Built

Year Built: 1970