Skip to content

440 Tremont Pl.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block958.21
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class16
Description1215
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,215
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
61%
Improvement Value:$90,600
39%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,123+5.4%
2024$5,811+3.6%
2023$5,607+1.3%
2022$5,534+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4858, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1955