Skip to content

434 Sedge PlBrick, NJ 08724

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2011

Property Information

Block958.22
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,336
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,400
54%
Improvement Value:$121,200
46%
Total Assessment$264,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,906+5.4%
2024$6,554+3.6%
2023$6,324+1.3%
2022$6,242+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 13715, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1969