Skip to content

431 Pelham Pl.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
May 4, 2016

Property Information

Block958.23
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,262
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,800
54%
Improvement Value:$125,800
46%
Total Assessment$270,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,063+5.4%
2024$6,703+3.6%
2023$6,467+1.3%
2022$6,383+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft1,262DeedBook 16415, Page 560Recorded6/9/2016

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5742, Page 971

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5054, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1960