Skip to content

414 Bella Vista Rd.Brick, NJ 08724

Built 1959

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 8, 2012

Property Information

Block958.25
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,170
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,100
50%
Improvement Value:$144,500
50%
Total Assessment$286,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,480+5.4%
2024$7,099+3.6%
2023$6,850+1.3%
2022$6,761+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 15284, Page 1349

Property Built

Built

Year Built: 1959