Skip to content

420 Bella Vista Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Aug 26, 2011

Property Information

Block958.25
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,282
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,100
52%
Improvement Value:$131,200
48%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,133+5.4%
2024$6,770+3.6%
2023$6,532+1.3%
2022$6,447+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 14973, Page 1895

Property Built

Built

Year Built: 1970