Skip to content

426 Bella Vista Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 30, 2002

Property Information

Block958.25
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,941
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,700
46%
Improvement Value:$172,100
54%
Total Assessment$318,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,321+5.4%
2024$7,897+3.6%
2023$7,619+1.3%
2022$7,520+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 10966, Page 1257

Property Built

Built

Year Built: 1970