Skip to content

410 Bella Vista Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Aug 2, 1999

Property Information

Block958.25
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,352
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,100
43%
Improvement Value:$189,900
57%
Total Assessment$332,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,665+5.4%
2024$8,224+3.6%
2023$7,935+1.3%
2022$7,832+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5724, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1970