Skip to content

535 Nicholas Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Dec 13, 2012

Property Information

Block963
Lot35.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1654
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage---
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,300
34%
Improvement Value:$343,500
66%
Total Assessment$517,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,515+5.4%
2024$12,826+20.2%
2023$10,675
Property History

Property Sale

SaleMulti
$333,000
DeedBook 15405, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1960