Skip to content

520 Nicholas Rd.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$439,500
Last Sale Date
Aug 8, 2019

Property Information

Block964
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,215
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,400
53%
Improvement Value:$148,300
47%
Total Assessment$316,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,266+5.4%
2024$7,845+3.6%
2023$7,569+1.3%
2022$7,471+1.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$439,500
Sq Ft1,215DeedBook 17584, Page 753Recorded8/27/2019

Property Sale

Sale
$439,500

From:

To:

Sq Ft1,215DeedBook 17134, Page 520Recorded6/4/2018

Property Sale

Sale
$379,900

From:

To:

Sq Ft1,215DeedBook 15579, Page 745Recorded7/10/2013

Property Sale

SaleMulti
$327,000
DeedBook 14163, Page 1413

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 5259, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1957