Skip to content

516 Nicholas Rd.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jul 11, 2023

Property Information

Block964
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,398
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
59%
Improvement Value:$116,200
41%
Total Assessment$284,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,418+5.4%
2024$7,040+3.6%
2023$6,792+1.3%
2022$6,704+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft1,398DeedBook 19433, Page 787Recorded7/17/2023

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 17088, Page 1359Recorded4/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1958