Skip to content

618 Carroll Fox Rd.Brick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Date
Apr 17, 2024

Property Information

Block969.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,405
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
53%
Improvement Value:$152,700
47%
Total Assessment$321,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,396+5.4%
2024$7,969+3.6%
2023$7,689+1.3%
2022$7,589+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957