Skip to content

668 Thoroughfare Rd.Brick, NJ 08724

Built 1983

Last Sale Price
$334,500
Last Sale Date
May 16, 2013

Property Information

Block971
Lot20.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,904
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,700
52%
Improvement Value:$156,400
48%
Total Assessment$328,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,563+5.4%
2024$8,127+3.6%
2023$7,842+1.3%
2022$7,740+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$334,500
DeedBook 15552, Page 1470

Property Sale

SaleMulti
$207,000
DeedBook 10160, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1983