Skip to content

19 Lagoon Dr. E.Brick, NJ 08723

Built 2020

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 14, 2010

Property Information

Block97
Lot101.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,300
56%
Improvement Value:$240,000
44%
Total Assessment$551,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,240+5.2%
2024$13,534+3.5%
2023$13,077+79.4%
2022$7,291+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 14669, Page 1208