Skip to content

663 Bancroft RdBrick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2022

Property Information

Block982.01
Lot54.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class16
Description1SCB1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,170
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,900
81%
Improvement Value:$87,800
19%
Total Assessment$471,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,311+5.4%
2024$11,684+3.6%
2023$11,274+1.3%
2022$11,127+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$360,000
DeedBook 15264, Page 656

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 10585, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1940