Skip to content

653 Bancroft Rd.Brick, NJ 08724

Built 2017

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 6, 2016

Property Information

Block982.01
Lot58.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class18
DescriptionA-3SF2G-P 4394
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage4,394
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,200
33%
Improvement Value:$564,900
67%
Total Assessment$849,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,162+5.4%
2024$21,032+3.8%
2023$20,265+1.3%
2022$20,002+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 16363, Page 275Recorded4/12/2016

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5114, Page 86

Property Sale

SaleMulti
$9,868
DeedBook 4929, Page 882