Skip to content

685 Carroll Fox Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block982
Lot53.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,048
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$336,400
62%
Improvement Value:$210,100
38%
Total Assessment$546,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,264+5.4%
2024$13,537+3.6%
2023$13,061+1.3%
2022$12,892+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft2,048DeedBook 19443, Page 1428Recorded7/28/2023

Property Sale

SaleMulti
$900,000
DeedBook 13193, Page 1583

Property Sale

SaleMulti
$574,500
DeedBook 11097, Page 1127

Property Sale

SaleMulti
$249,000
DeedBook 5673, Page 358

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 5181, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1960