Skip to content

683 Carroll Fox Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block982
Lot53.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,122
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,000
71%
Improvement Value:$105,400
29%
Total Assessment$361,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,433+5.4%
2024$8,952+5.2%
2023$8,511+4.4%
2022$8,150+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,122DeedBook 18229, Page 1325Recorded12/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960