Skip to content

672 Carroll Fox Rd.Brick, NJ 08724

Built 2008

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Feb 25, 2009

Property Information

Block986
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 3075
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,075
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,800
34%
Improvement Value:$320,100
66%
Total Assessment$486,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,708+5.4%
2024$12,061+3.6%
2023$11,637+1.3%
2022$11,486+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 14236, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 13312, Page 1557