Skip to content

614 Hartford PlBrick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$462,500
Last Sale Date
Apr 18, 2016

Property Information

Block988.01
Lot1.17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,414
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,700
37%
Improvement Value:$284,400
63%
Total Assessment$453,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,826+5.4%
2024$11,223+3.6%
2023$10,829+1.3%
2022$10,689+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$462,500

From:

To:

Sq Ft2,414DeedBook 16372, Page 609Recorded4/21/2016

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 11137, Page 975

Property Sale

Sale
$319,900
DeedBook 10219, Page 1290

Property Built

Built

Year Built: 2000