Skip to content

616 Shadow WayBrick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Jul 19, 2000

Property Information

Block989
Lot9.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,254
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,900
39%
Improvement Value:$262,100
61%
Total Assessment$432,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,275+5.4%
2024$10,701+3.6%
2023$10,325+1.3%
2022$10,191+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 10152, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 2000