Skip to content

38 Lagoon Dr. W.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 21, 2023

Property Information

Block98
Lot88.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class16
DescriptionA-1SF1G 1581
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,581
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
63%
Improvement Value:$131,600
37%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,211+5.2%
2024$8,755+3.5%
2023$8,459+1.3%
2022$8,352+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft1,581DeedBook 19478, Page 1686Recorded9/7/2023

Property Sale

SaleMulti
$78,500
DeedBook 3997, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1950