Skip to content

112 Leone Dr.Brick, NJ 08724

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2025

Property Information

Block990.01
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,278
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,900
59%
Improvement Value:$104,100
41%
Total Assessment$254,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,629+5.4%
2024$6,292+3.6%
2023$6,071+1.3%
2022$5,992+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,278DeedBook 16733, Page 1380Recorded5/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 1962