Skip to content

116 Leone DrBrick, NJ 08724

Built 1970
Other Exempt

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Apr 15, 1996

Property Information

Block990.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G----- 1586
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,586
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,200
50%
Improvement Value:$149,500
50%
Total Assessment$299,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,822+5.4%
2024$7,424+3.6%
2023$7,163+1.3%
2022$7,070+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5360, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1970