Skip to content

137 Jordan Rd.Brick, NJ 08724

Built 2020

Owner
---
Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Apr 8, 2025

Property Information

Block990.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,941
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,500
40%
Improvement Value:$217,000
60%
Total Assessment$359,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,383+5.4%
2024$8,905+3.6%
2023$8,592+155.6%
2022$3,362+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft1,941DeedBook 19984, Page 384Recorded4/16/2025

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,941DeedBook 18199, Page 1442Recorded12/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$29,000

From:

To:

DeedBook 17387, Page 983Recorded2/19/2019