Skip to content

128 Leone Dr.Brick, NJ 08724

Built 1964

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 21, 2005

Property Information

Block990.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,697
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,100
53%
Improvement Value:$134,900
47%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,439+5.4%
2024$7,059+3.6%
2023$6,812+1.3%
2022$6,723+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 12451, Page 1696

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5045, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1964