Skip to content

153 Jordan Rd.Brick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$157,500
Last Sale Date
Mar 15, 1999

Property Information

Block990.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,004
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,600
45%
Improvement Value:$175,500
55%
Total Assessment$318,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,302+5.4%
2024$7,879+3.6%
2023$7,603+1.3%
2022$7,504+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 5675, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1988