Skip to content

161 Jordan Rd.Brick, NJ 08724

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$718,888
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block990.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,937
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,600
45%
Improvement Value:$153,300
55%
Total Assessment$280,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,331+5.4%
2024$6,958+3.6%
2023$6,714+1.3%
2022$6,626+1.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$718,888
Sq Ft1,937DeedBook 20004, Page 940Recorded5/7/2025

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,937DeedBook 19681, Page 1106Recorded5/14/2024

Property Sale

Sale
$277,000

From:

To:

Sq Ft1,937DeedBook 16698, Page 1447Recorded3/31/2017

Property Sale

Sale
$252,500
DeedBook 14671, Page 391

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5152, Page 140

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4801, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1989