Skip to content

108 Albert St.Brick, NJ 08724

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2017

Property Information

Block990.04
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,220
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
52%
Improvement Value:$139,800
48%
Total Assessment$289,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,564+5.4%
2024$7,178+3.6%
2023$6,926+1.3%
2022$6,836+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 10267, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1966