Skip to content

109 Leone Dr.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 4, 2015

Property Information

Block990.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2236
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,236
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
48%
Improvement Value:$162,200
52%
Total Assessment$312,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,148+5.4%
2024$7,733+3.6%
2023$7,462+1.3%
2022$7,365+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,236DeedBook 16164, Page 1696Recorded8/18/2015

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5660, Page 288

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4748, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1968