Skip to content

117 Leone DrBrick, NJ 08723

Built 1962

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Oct 16, 2015

Property Information

Block990.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 2032
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,032
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,500
46%
Improvement Value:$175,200
54%
Total Assessment$325,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,501+5.4%
2024$8,068+3.6%
2023$7,784+1.3%
2022$7,683+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,032DeedBook 16242, Page 1636Recorded11/16/2015

Property Sale

Sale
$297,500
DeedBook 14926, Page 1928

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 12323, Page 261

Property Sale

Sale
$187,600
DeedBook 10068, Page 1149

Property Built

Built

Year Built: 1962