Skip to content

173 Cliff Rd.Brick, NJ 08724

Built 1966

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block990.06
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,238
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,400
73%
Improvement Value:$112,100
27%
Total Assessment$413,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,792+5.4%
2024$10,242+3.6%
2023$9,883+1.3%
2022$9,754+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,238DeedBook 19499, Page 831Recorded9/29/2023

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,238DeedBook 16512, Page 56Recorded9/19/2016

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5570, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1966