Skip to content

177 Cliff Rd.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Date
Aug 26, 2004

Property Information

Block990.06
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,419
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,100
63%
Improvement Value:$190,200
37%
Total Assessment$509,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,293+5.4%
2024$12,615+3.6%
2023$12,172+1.3%
2022$12,014+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1985