Skip to content

176 Manorside Dr.Brick, NJ 08724

Built 1963

Last Sale Date
May 21, 1997

Property Information

Block990.07
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,009
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$357,300
69%
Improvement Value:$161,700
31%
Total Assessment$519,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,546+5.4%
2024$12,856+3.6%
2023$12,404+1.3%
2022$12,243+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963