Skip to content

180 Manorside Dr.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block990.07
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,307
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,300
63%
Improvement Value:$184,900
37%
Total Assessment$502,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,107+5.4%
2024$12,439+3.6%
2023$12,003+1.3%
2022$11,847+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,307DeedBook 17270, Page 767Recorded10/16/2018

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,307DeedBook 15953, Page 1349Recorded12/4/2014

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,307DeedBook 15778, Page 972Recorded4/7/2014

Property Sale

Sale
$162,000

From:

To:

Sq Ft2,307DeedBook 15692, Page 129Recorded11/21/2013

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 11236, Page 1863

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 10048, Page 1098

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 5611, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1970