Skip to content

155 Manorside Dr.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2020

Property Information

Block990.08
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 2512
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,512
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
45%
Improvement Value:$173,900
55%
Total Assessment$313,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,193+11.7%
2024$7,334+3.6%
2023$7,077+1.3%
2022$6,985+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$309,500

From:

To:

Sq Ft2,512DeedBook 16002, Page 1670Recorded2/9/2015

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft2,512DeedBook 15663, Page 734Recorded10/16/2013

Property Built

Built

Year Built: 1965