Skip to content

121 Joie PlBrick, NJ 08724

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
May 13, 2025

Property Information

Block990.09
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,376
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$314,700
61%
Improvement Value:$205,100
39%
Total Assessment$519,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,567+5.4%
2024$12,875+3.6%
2023$12,423+1.3%
2022$12,262+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft2,376DeedBook 20041, Page 1794Recorded6/16/2025

Property Sale

Sale
$532,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 15689, Page 1849Recorded11/19/2013

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5628, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1998