Skip to content

118 Joie PlaceBrick, NJ 08724

Built 2006

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Jun 19, 2009

Property Information

Block990.10
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class19
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage3,045
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,500
41%
Improvement Value:$467,600
59%
Total Assessment$794,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,726+5.4%
2024$19,670+3.6%
2023$18,979+1.3%
2022$18,733+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 14339, Page 1562

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 12960, Page 181