Skip to content

114 Northeast DrBrick, NJ 08724

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block990.10
Lot1.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class19
Description3SF2G-P 4252
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage4,251
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,600
35%
Improvement Value:$628,400
65%
Total Assessment$963,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,134+5.4%
2024$23,854+3.6%
2023$23,016+1.3%
2022$22,717+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,566,170
DeedBook 13720, Page 1464

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 12960, Page 1220