Skip to content

192 Manorside DrBrick, NJ 08724

Built 1969
Other Exempt

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Apr 6, 2020

Property Information

Block990.11
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2491
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,491
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,000
63%
Improvement Value:$200,300
37%
Total Assessment$540,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$12,530+2.4%
2020$12,232+2.8%
2019$11,903+0.5%
2018$11,838+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft2,491DeedBook 17897, Page 782Recorded5/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1969