Skip to content

520 Robin Hood Rd.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 27, 1998

Property Information

Block990.13
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,873
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,800
49%
Improvement Value:$154,900
51%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,874+5.4%
2024$7,473+3.6%
2023$7,211+1.3%
2022$7,117+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5601, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1965