Skip to content

525 Midwood DrBrick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2000

Property Information

Block990.13
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1664
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,664
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,200
48%
Improvement Value:$156,100
52%
Total Assessment$300,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,838+5.4%
2024$7,438+3.6%
2023$7,177+1.3%
2022$7,084+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5289, Page 443

Property Sale

Sale
$130,500
DeedBook 4903, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1968