Skip to content

527 Midwood DrBrick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 6, 2008

Property Information

Block990.13
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,728
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,200
52%
Improvement Value:$134,700
48%
Total Assessment$278,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,279+5.4%
2024$6,908+3.6%
2023$6,666+1.3%
2022$6,579+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 14154, Page 769

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 5177, Page 422

Property Sale

Sale
$159,950
DeedBook 4789, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1968