Skip to content

529 Midwood DrBrick, NJ 08724

Built 1978

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Jan 3, 1995

Property Information

Block990.13
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,254
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
43%
Improvement Value:$189,500
57%
Total Assessment$333,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,704+5.4%
2024$8,261+3.6%
2023$7,971+1.3%
2022$7,867+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5233, Page 758

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 5140, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1978