Skip to content

538 Robin Hood Rd.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2003

Property Information

Block990.13
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,664
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,500
53%
Improvement Value:$130,600
47%
Total Assessment$277,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,232+5.4%
2024$6,864+3.6%
2023$6,623+1.3%
2022$6,537+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5299, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1970